Title Image

TEACHING

At the center of our life as a community is the teaching of the Bible. We invite you to watch and listen to sermons from our services.
ZWYKŁY, NIEZWYKŁY DOM

Każdy marzy o szczęśliwym domu, ale nie każdy wie jak te marzenia zamienić w rzeczywistość i taki dom zbudować. W Piśmie Świętym znajdujemy wiele mądrych zasad i wskazówek, które choć nie są gwarancją, że w naszym życiu rodzinnym wszystko się uda, to pomagają budować zdrowe relacje. Co więc zrobić, aby mieć taki zwykły niezwykły dom pomimo swoich braków i niedoskonałości?

EKKLESIA

Kościoła nie wymyślił człowiek, ale to pomysł samego Jezusa. On doskonale wiedział, że nie można być chrześcijaninem w pojedynkę, ponieważ wszyscy potrzebujemy relacji. Dlatego, czytając historię o początkach Kościoła, chcemy na nowo przypomnieć sobie na czym polega nasza misja w tym świecie i przyjrzeć się kilku praktykom pierwszych chrześcijan, które służą budowaniu prawdziwej wspólnoty.

ZASKAKUJĄCY KONIEC

Większość z nas lubi historie z dobrym zakończeniem. Kontynuując naszą podróż przez Ewangelię Mateusza, odkrywamy, że nie tylko ma ona dobry koniec, ale też wiele mówi o końcu, który jest jednocześnie dobry jak i zaskakujący. Przed nami Zaskakujący koniec.

CZEKAJ NA KRÓLA

Czekaj na Króla

Kiedy patrzymy na świat z jego niesprawiedliwością społeczną, wyzyskiem i skorumpowanymi politykami, to chcielibyśmy, aby Bóg przyszedł jako Król i zrobił z nim porządek. Ewangelia Mateusza pokazuje Jezusa jako obiecanego Króla, który przyszedł na świat. Pierwsze jej rozdziały mówiące o Jego narodzinach pomagają nam zrozumieć, że to jest zupełnie inny Król, zupełnie innego Królestwa niż się spodziewaliśmy. Jest to jednak Król, którego potrzebujemy.

7 KOŚCIOŁÓW APOKALIPSY

Siedem Kościołów Apokalipsy

Wzdłuż szlaku, po którym niegdyś dostarczano pocztę znajdowało się siedem kościołów Azji Mniejszej. To właśnie do tych wspólnot Jezus adresuje siedem listów, które znajdujemy w Księdze Objawienia. Wczytując się jednak w nie z uwagą odkrywamy, że ich przesłanie jest zdumiewająco aktualne i dotyczy całego Kościoła i wszystkich naśladowców Jezusa, którzy w różnych miejscach i okolicznościach oczekują na Jego powtórne przyjście.

ZAPRZASZAMY WSZYSTKICH DO RELACJI Z CHRYSTUSEM, KTÓRY ZMIENIA WSZYSTKO

Po co tu jesteśmy? Zapraszamy wszystkich …

Jako Społeczność Chrześcijańska TOMY: „Zapraszamy wszystkich do relacji z Chrystusem, który zmienia wszystko”. To proste zdanie przypomina nam o tym, po co tu jesteśmy i co robimy jako Kościół. Jako naśladowcy Jezusa nie tylko mieliśmy przywilej odpowiedzieć na Jego zaproszenie, nie tylko cieszymy się relacją z Nim i doświadczamy, jak nas zmienia, ale chcemy też to zaproszenie przekazać innym, aby oni też mogli poznać Jezusa i doświadczyć tego samego. Po to właśnie tu jesteśmy.

JAK W NIEBIE, TAK I NA ZIEMI

Czy nasza rozmowa z Bogiem coś zmienia? Słuchając modlitwy znanej nam jako „Ojcze nasz”, odkrywamy, że ona zmienia naszą perspektywę na świat i pomaga nam połączyć w życiu to, co powinno być połączone. Powtarzając słowa tej modlitwy, zaczynamy od rozmowy z Bogiem o Bogu, o naszej relacji.  W drugiej części, rozmawiamy z Bogiem o nas samych i naszych relacjach z innymi. A celem tej całej rozmowy jest połączenie tych dwóch światów – tego, co w niebie z tym, co na ziemi. O to właśnie chodzi w rozmowie z Bogiem.

ZRÓB DLA JEDNEGO

Tłumy, wszędzie te tłumy, a w tłumie trudno jest zauważyć pojedynczego człowieka i jego potrzeby. Czasem nawet chcielibyśmy zrobić coś dobrego dla innych, ale jest ich tak wielu i tak wiele potrzeb. Przecież nie damy rady pomóc wszystkim.

Jezus także często otoczony był przez tłumy, ale czytając Ewangelie widzimy jak świadomie poświęcał On uwagę jednostkom. Nie tylko widział tłum, ale pojedyncze osoby, ich historie i problemy dając nam przykład jak kontynuować Jego misję. Ktoś trafnie kiedyś powiedział: „Zrób dla jednego, co chciałbyś zrobić dla każdego”.

NA DOBRE I NA ZŁE

Jak budować relacje na różnych etapach znajomości? Jak przejść od etapu poznawania się, przez decyzję o wspólnym życiu, kryzysy i dojść do dojrzałego związku? Jeśli chcesz się o tym dowiedzieć, to nie możesz przegapić naszej nowej serii nauczania z Księgi Pieśń nad Pieśniami. Jest to księga, która od wieków budziła emocje, ponieważ opisując relacje pomiędzy kobietą i mężczyzną, wiele miejsca poświęca urokom fizycznej intymności. Choć powstała w starożytności, jest zdumiewająco aktualna.

MIĘDZY POMIĘDZY

Relacje nie są łatwe, bo żyjemy MIĘDZY POMIĘDZY bardzo różnymi ludźmi. A Kościół to miejsce spotkania osobowości, kultur, przekonań i pokoleń, które nie tylko muszą nauczyć żyć ze sobą, ale też powinny uczyć się od siebie nawzajem. Jak więc budować relacje z ludźmi innymi od nas i czerpać z tej różnorodności żyjąc MIĘDZY POMIĘDZY innymi?

OSTATNIA WIECZERZA - KOLACJA INNA NIŻ WSZYSTKIE

Ostatnia Wieczerza to szczególny posiłek, jaki Jezus jadł razem ze swoimi uczniami tuż przed Jego śmiercią. Ta kolacja była pełna emocji i symbolicznych gestów. Padło wtedy wiele ważnych słów. Jezus przygotowywał uczniów na swoje odejście. Chciał im pomóc odnaleźć się w świecie, w którym choć Jego fizycznie nie będzie, to ciągle będzie obecny.

TO PROSTE!

Ktoś mądry zauważył, że w życiu często bardziej potrzebujemy przypominania tego co już wiemy niż uczenia się o tym czego nie wiemy. Dlatego właśnie mamy okazję przypomnieć sobie, że bycie chrześcijaninem polega na relacji z Bogiem i relacjach z ludźmi. Jak te relacje powinny wyglądać i co z nich wynika? Na te pytania odpowiemy sobie w serii nauczania: TO PROSTE!

WIECZNOŚĆ? TERAZ!

Żyjąc w teraźniejszości czasem łatwo jest zapomnieć o wieczności i żyć tak jakby to, co jest tu i teraz było wszystkim, czego możemy się spodziewać. Jednak Apostoł Paweł, w swoim 1 Liście do Tesaloniczan, choć pisze o bardzo codziennych sprawach, to nieustannie przypomina swoim adresatom o wieczności i każdy rozdział tego listu kończy odniesieniem do powtórnego przyjścia Jezusa. Robi tak dlatego,  że choć żyjemy w teraźniejszości i zmagamy się z tu i teraz, to możemy się uczyć patrzeć na swoje życie, codzienne zmagania i wybory codzienność z perspektywy wieczności, a to wszystko zmienia.

BEFORE HE COMES

Revelation awakens many emotions. Although many think otherwise, it doesn’t contain a coded script of the future but helps us change the way we look at the present. It speaks of the problems and challenges Christians have faced across the ages and with which we struggle today. All so that we might walk daily in the knowledge we are ready for the seconding coming of Jesus.

EXODUS

We live in a world where the strong often win and hold power. Is there hope for those whose voices aren’t heard or don’t have the strength to stand for themselves? Exodus is the story of God entering history in order to create from a group of slaves a nation of His people — giving them a new identity and teaching them to live daily in His presence. Isn’t that exactly what we all need as we journey through life?

THERE IS A POWER

In this series as we focus on different character traits and values, it is vital to remember that our lives are lived in the context of the fruit of the Spirit. Our character is a direct result of God’s Spirit in us, not a result of our hard work, and is related to our reliance on His power in us. It’s not about trying harder to be more loving, joyful, or patient, it’s about our being more submissive to God as He changes us through the visible fruits of the Spirit.

INVISIBLE

Sometimes we discover that what is most important is invisible, or better, the One who is Invisible. When Jesus left this earth, He promised to sent an Invisible Counselor, the Holy Spirit living in us. Who then is this Holy Spirit and how does He work in our lives? How are we filled with the Holy Spirit and how do we take advantage of His gifts. How should we think about and understand the miraculous appearances of the Holy Spirit? Our new series, Invisible, will attempt to answer these questions and much more.

THE BEST

Sometimes when life gets difficult and God seems to be silent, we wonder if our faith is at all meaningful or if we should begin looking for something better. Those who first read Hebrews faced similar questions. The letter’s author, however, shows that Jesus is both greater and more amazing than anything that had come before Him. As we begin a new series based on the fascinating letter called Hebrews, we hope you’ll also discover that Jesus is simply the best!

PASS IT ON

The epidemic has in many ways provoked tensions and problems between children and their parents. Some of us are wondering how to survive with each other under one roof. In this new series we’ll not only talk about how to respect and treat each other, but even more importantly, we’ll deal with our responsibility to infect the next generation with love for God and others.

GREATEST CHALLENGE

Being a disciple of Jesus is the single greatest challenge of our lives. It begins with changes in our own lives and flows into our relationships with others in our homes, with friends, and in our churches. In this series, we want to help people see the different aspects of being a disciple in the context of the relationships which are a part of life.

FOUR PERSPECTIVES

Jesus Christ is such a unique character that it is difficult to find one way to describe who He is and what He did. As we prepare for another Christmas season, we want to look at Jesus from four different Biblical perspectives. We’ll look at the perspective of a prophet, evangelist, theologian, and visionary. Our hope is that these four perspectives of Jesus will not only help you to see Him in a new way but will ultimately help you to change your perspective on life.

IN A WORLD OF BAD NEWS
Every day we hear so much bad news which gives us pause to ask and think about what’s going on in our world. That’s why we’d like to reach for the Book of Joel, written at a time when bad news was everywhere. The prophet Joel introduces a unique perspective with which to look at reality around us, helping us to see today through the prism of what was yesterday and what lies ahead tomorrow.
I’TS COMPLICATED
We dream of happy relationships and good marriages, even though relationship are complicated and marriages fall apart. In our new teaching series, “It’s Complicated”, we’ll talk about God’s plan for marriage and what the Bible says about divorce and remarriage. Because life so often is complicated.
LOVE IN ACTION
God is love and yet also invisible. However people can clearly see God and love through Christians who believe and love those around them. Love is always visible and becomes tangible as we serve the world around us.
TOGETHER AGAIN
We’re meeting again after weeks of sitting in our homes. Coming together gives us an opportunity to remind ourselves of what it take to build fellowship which is more than walls. With that in mind, we reach for Nehemiah who encourages us to see what is unseen and reminds us of what we shouldn’t forget in the process. 
FOR EVERY TIME AND TOPIC
Sometimes we don’t feel like we know how to speak with God in order to communicate what we are going through or how to describe what is happening around us. When that happens, maybe it would be best to borrow the right words from someone else, words which have stood the test of time and have been an inspiration for many generations. It’s always a good idea to reach for the Psalms, where we find conversations with God for every time and every topic. 
UPSIDE DOWN STORIES
We all like to hear colorful stories which surprise, intrigue, and cause us to think. Jesus was a masterful storyteller who often told “upside down” stories about our understanding of God, the world, and ourselves. Are you ready to have Him turn your world upside down? 
LIFE LESSONS WITH JESUS
When a child is having a hard time in school, often a tutor is needed. What happens when we realize we are in need of extra lessons in order to handle life? Is there someone who can help? Fortunately, Jesus offers to help with lessons from the Creator of life and the greatest Teacher of all time. 
#JESUS

Who is Jesus? At the beginning of his ministry, as Dr. Luke describes in the pages of his Gospel, Jesus doesn’t teach or say too much but he acts, and what he does shows us who He is and the mission he came to fulfill.

GOOD NEWS
The world is full of bad news. We hear it in the media, at work, home, from doctors, politicians and even friends. It seems that today more than ever before we are in need of some good news. That’s why it’s so important to listen to the Good News of the Gospel which, even though it is over 2000 years old, can still change your life forever.
GRATEFUL AND GENEROUS

Thankfulness and generosity are often connected to each other.  Joyful people are usually thankful people. The more thankful and joyful we are, the more we want to share with others — in order that they too might share in our joy.  So, how do joy and thankfulness appear in our lives?  That’s exactly what we’d like to talk about in the series, Thankful and Generous.

ENCOUNTERS WITH JESUS

There are certain meetings which change one’s life. Suddenly we begin to see the world differently. We find answers for our questions and doubts. We experience encouragement and support in tough moments. We discover we aren’t alone. If meaningful changes happen in our lives when we meet people, how much more could meaningful change happen…if we meet with Jesus?

SAGA
We all love to listen to colorful stories, especially those that tell real life stories about real people. SAGA is a sermon series about David's life starting with when he became king. We particularly want to take a closer look at his family and the relationships he had with his loved ones, because the choices we make everyday affect not only us, but also those around us.
CONFRONTATION
Confrontation! Some people are afraid of it and others love it. However, no matter how we perceive the confrontation, it is part of our lives and  sometimes necessary. Therefore, in order to learn wisdom in confrontation, we reach for the teachings of Jesus, which we find in the Gospel of Matthew. In the sermon on the mount, we can learn how not to run away from problems and difficult situations, but to face them in wisely.
FOR WHAT?
Our worship services are not complicated in form, which does not mean that we don’t need to stop for a moment and thing about the meaning of the individual elements. This will help us experience each service at a deeper level and consciously cultivate your relationship with God and His Church.
#BETTERTOGETHER
"No man is a island, entire of itself" remarked John Donne, a British poet. However, although we live in a crowded world, many people live in loneliness. Others have some relationships, but they wonder if it wouldn’t be easier for them to be lonely islands. Our new sermon series, based on Paul’s letter to the Ephesians, shows how the fact that we believe in God, who is in three Persons, impacts our relationships with other nationalities, and our family and social relationships. Because of this letter, we discover that life is #bettertogether.
TURNING POINT
When we get stuck in our journey through life, we finally realize that we need a turning point and a new beginning because we can’t deal with the problems that we have . The turning point is Jesus Christ. His coming changed the course of world history and was the beginning of the New Era. Therefore, He alone can change the course of any person’s life and open a new chapter in his life. The turning point is ahead of us.
100Th Anniversary of Polish Independance
WHOM TO LISTEN TO?

In today’s of many different opinions, many ideas for life and voices that demand our attention, we are faced with the question: Whom do you listen to? The story of Elijah, one of the ancient Israeli prophets, will help us not only to understand who to listen to and how to listen in order to hear, but also how to speak so that others can hear.

CHURCH 24/7

We do not go to the Church only on Sunday, but we are the church throughout a whole week. In his Letter to Titus, the Apostle Paul reminds us of our task and of what the Church looks like when it’s growing toward maturity. So what does it mean to be a church 24/7 – 24 hours a day, seven days a week?

An invitation that changes everything

Some invitations change everything. That is the invitation that Jesus addresses to each of us, that we follow in his footsteps and follow him. However, this invitation does not end with us, but we are also to invite others to a relationship with Christ. So what can we do to be people who not only change themselves in response to the invitation of Jesus but also invite others?

Really Live

People dream about living a full life and search for it in various places. However, if you want to really live, then you must discover that it is possible only when you build a healthy relationship with God and people, both those close to us and those further away. So, what should we do to really live?

#Why me?

In life, we go through various experiences and experience different emotions. Sometimes it seems to us that nobody understands us because we are the only ones who struggle with them. Sometimes, we also ask ourselves the question ‘Why me?’. However, when we reach for the Bible, we can see our struggles from a different perspective. What’s more, we discover that our experiences are nothing new because many people have passed through them and many Christians go through them now – we are not alone. Easter Sunday

IN BETWEEN THE LINES

When Jesus taught, he would often tell simple stories, called parables. They resemble IMAGES of everyday life. However, when the listeners looked at them closely, the IMAGES became MIRRORs in which they could see their own faces. And when they continued to look at them, the MIRRORS became WINDOWS through which they could look at life from a completely new perspective, because in these stories, somewhere IN BETWEEN THE LINES, there are important lessons about God and life.

THERE'S MORE!

In life, it is easy to fall into apathy and stop expecting positive changes. However, in life with God there is always MORE, and because of Him we can discover that there is more than what is here and now, more in our relationship with Him and with people, and we always have more to give ourselves. So if you want a life in which HE IS MORE, you can not miss this series of sermons.

THE WORLD OF JESUS

The coming of Jesus into the world is the most important event in history. Reading his story, we discover that he came into the world of very ordinary people. His ancestors had complicated stories. His birth turned his family’s life upside down, caught the attention of foreign thinkers and terrified the local authorities. The world of Jesus, though distant, is not so different from our own.

FOUNDATIONS

The 500th Anniversary of the Reformation is an excellent opportunity to remind ourselves of the biblical foundations that are the foundation of the evangelical church. In discovering them anew, we will go to the Letter to the Romans, which was not only an inspiration for the Reformation but also answers the most important question: How can a person be saved?

GOD'S TRANSPARENCY

We want gratitude to become our lifestyle in our everyday life. That is why we value occasions when we can take a moment to notice how much we receive from God and thank Him for it. This year, during our celebration, we hosted the Bishop of the Christian Church of Poland, pastor Andrzej Bajeński.

MOVE FORWARD

Life is changing, and we’re facing new challenges, and some of them seem to overwhelm us. In order to better face these challenges, we can go to the Book of Joshua, which tells how the Israelites, though they did not feel prepared for it, had to enter their desired Promised Land. It turns out that when we go forward, the most important thing is who we go with and who we listen to.

A JOURNEY THROUGH LIFE, or To Be Continued

If life is like a journey, then during this life, we go through various stages. It all starts with choosing a life path. Some travel alone along these roads and others in a duet. At some point, children appear, and we become parents. Then we find ourselves on some crossroad in our lives, until finally, we have to face the last straightaway, that is, old age and death. So how do you travel through life, so you do not get lost? Is it really  …to be continued?

7 WONDERS (NOT FROM THIS) WORLD

Miracles have fascinated and attracted attention for centuries- regardless of whether they were wonders of architecture, nature or supernatural phenomena. Reading the Gospel of John, we discover that John telling the story of Jesus focuses on the seven miracles that show who Jesus really is. These miracles surpass all the others we know because they are out of this world and their effects reach into eternity.

THE DARK CHARACTERISTIC OF EASTER

The events of Easter would not have occurred if it were not for a group of villains. Sometimes, however, when we get to know these figures closer, we discover that their attitudes towards Jesus can also be observed today. The longer we look at them, suddenly we start to see in them, like in a mirror, our own faces. Are you ready for it? If so, we invite you to travel with us through the last chapters of the Gospel of John.

DANGEROUS PRAYER

What can be dangerous about prayer? If prayer is a conversation with God, some of these conversations can change more than you expect. When you say to God, who are you, Lord, examine me. Speak to me, Lord, and let Your will be done – God treats these prayers seriously and begins to change your life. Do you dare to have such a conversation with God?

TO MY – It's Us

If you want to know more about who we are as TOMY Christian Church, what is important to us, where we are going and what kind of church we want to become, then you can not miss the TO MY series of sermons. This is a great opportunity to get to know us.